TEST: autokamery – Ako vybrať najlepšiu autokameru v roku 2018?

Ako vybrať najvhodnejšiu autokameru? Existuje veľké množstvo produktov s rôznymi cenami a parametrami. Ukážeme vám, akými funkciami jednotlivé autokamery disponujú a podľa toho sa budete vedieť rozhodnúť, ktorú kameru do auta si vyberiete.

Akú kameru do auta vybrať?

Existuje viacero typov, pomôžeme vám vybrať najvhodnejšiu autokameru.

V dnešnej dobe sa autokamera stáva takmer samozrejmosťou. Mnohí výrobcovia inštalujú moduly pre autokamery už od výroby, to sa ale týka len tých najnovších modelov áut. Ak v aute ešte nemáte kameru a uvažujete nad jej kúpou ste na správnom mieste! Poradíme vám pri výbere najlepšej kamery do auta, veľké porovnanie cien vám zabezpečí, že nakúpite naozaj výhodne.

  • Zaznamenávanie jazdy
  • Ochrana pred poistnými podvodmi
  • Dôkazový materiál pre políciu
  • Ochrana pred zlodejmi a vandalizmom

Autokamera s nočným videním

Technické riešenia kamier napredujú míľovými krokmi. V našich recenziách nájdete kamery do auta, ktoré zhotovujú kvalitné záznamy. Kvalita záznamu je u autokamier kľúčová. Vozidlá majú relatívne malé evidenčné čísla a sú v pohybe (napríklad autá, ktoré idú v protismere). V prípade škodovej udalosti sa videozáznam musí dať použiť. Je potrebné aby boli na videu zaznamenané také dôležité informácie, akými sú evidenčné číslo, typ a farba vozidla.

V niektorých štátoch vodiči, ktorí majú kameru v aute dostanú zľavu na poistnom. Je to preto, že záznam z škodovej udalosti je absolútne nespochybniteľný. Poisťovňa tak má kvalitné informácie o celom priebehu udalosti. A nemusí dodatočne vynakladať úsilie na získavanie ďalších informácíí.

Pozor na nekvalitné kamery do auta

Chceme vás však upozorniť, že vzhľadom k popularite autokamier sa na trhu objavili nekvalitné kamery.  Vyzerajú síce kvalitne, vo vnútri však ukrývajú nekvalitné komponenty. Čo to znamená? Znamená to, že takáto nekvalitná autokamera bude vytvárať nekvalitný záznam. Nebude mať kvalitnú batériu a taktiež sa často stáva že tieto kamery nie sú kvalitné ani softvérovo. To znamená časté “zamŕzanie”, kamera sa sama vypína a neukladá jednotlivé segmenty. Naše testovanie kamier do auta ukázalo, že existujú naozaj veľké rozdiely medzi jednotlivými modelmi.

TIP: Najlepšie autokamery v pomere cena a výkon

ASUS RECO SMART – kamera disponuje záznamovým čipom od SONY. Samozrejmosťou je full HD rozlíšenie s ktorým vám neunikne žiaden detail. Túto kameru do auta veľmi rýchlo spárujete so svojím smartfónom cez wi-fi. Kamera má zabudovaný G-senzor, v balení nájdete aj kvalitný držiak na sklo. Pamäťovú kartu micro SD, samozrejmosťou je aj dlhý napájací kábel s nalepovacími svorkami pre ešte jednoduchšiu inštaláciu do vášho auta. Táto kamera má okrem iného aj výborné ovládacie prvky.

MIO MIVUE 786 FULL HD – táto kamera do auta má jednu veľkú výhodu a to veľký 2,7 palcový dotykový displej. Ten vám zabezpečí ľahké a rýchle ovládanie. Kamera disponuje veľkým množstvom rôznych nastavení. Výhodou je aj veľmi kvalitný držiak a dostatočne dlhý napájací kábel. Kamera má výbornú svetelnosť a to jej zabezpečuje veľmi kvalitné video záznamy a fotografie v šere a v noci. Ak hľadáte kameru s množstvom funkcii práve ste ju našli!

MIO MIVUE 792 WIFI PRO – veľmi kvalitná autokamera, ktorá má veľmi citlivý až troj osý G senzor. Okrem toho má veľké množstvo rôznych nastavení a prepracované GPS funkcie. Svoju cestu si po jazde viete spätne prehrať cez zobrazenie máp na počítači. Samozrejmosťou je full HD rozlíšenie a kvalitné zábery v noci. V balení nájdete napájací kábel, návod na obsluhu a držiak pre rýchlu montáž na sklo auta. Kamera má zabudovanú wi-fi pre rýchle zdieľanie záznamov do ďalších zariadení, ktoré majú wi-fi (smartfón, tablet, notebook…).

MIO MIVUE 785 GPS – autokamera s veľkým displejom a naozaj jednoduchým ovládaním. Kamera má AV OUT to znamená, že svoje nahrávky môžete sledovať aj cez TV. Samozrejmosťou je full HD, G senzor a kvalitný čip, ktorý vám zabezpečí najkvalitnejšie zábery aj v noci. Táto autokamera má v sebe uloženú databázu statických radarov a vďaka GPS vás včas upozorní, že sa blížite k statickému radaru. Ďalšou prednosťou je aj pevný držiak na sklo, ktorý je možné otočiť o 360°, dokážete tak nahrávať aj videá v interiéri.

BRAUN B-BOX T4 – Záznam videa vo full HD, podpora pamäťových kariet microSD, vstavaný G senzor. Kamera okrem kvalitného videa aj pekne fotí až v 12 megapixelovom rozlíšení. Určite vás zaujime aj veľmi elegantný dizajn a miniatúrne rozmery zabezpečia, že táto mini kamera do auta bude takmer neviditeľná za spätným zrkadlom. V balení nájdete pevný a dostatočne dlhý napájací kábel, návod na používanie a odolný držiak na sklo, ktorý je navrhnutý tak, aby zaberal na čelnom skle čo najmenej miesta.

ROADEYES RECONE – veľmi odolné prevedenie a výborná odolnosť voči zmenám teploty. Prevádzková teplota je od -20°C do +70°C to znamená, že bez obáv môžete kameru nechať za čelným sklom bez ohľadu na ročné obdobie. Taktiež táto kamera do auta zaznamenáva kvalitné video a cez wifi sa ľahko pripojíte k smartfónu, to vám otvára ďalšie možnosti nastavení priamo cez smartfón si nastavujete jednotlivé funkcie. Medzi ďalšiu výhodú patria určite minimalistické rozmery, kamera vám nebude prekážať vo výhľade.

ROADEYES RECSMART – vydarená kamera s jednoduchým napájaním prostredníctvom magnetu. Pripojenie k držiaku je veľmi rýchle a nie je potrebné ďalšie pripájanie káblov – napájanie prebieha cez magnet! Okrem toho kamera umožňuje po spárovaní so smartfónom okamžité zdieľanie video záznamov s vašimi priateľmi. Táto kamera do auta je vybavená veľkým množstvom funkcii a nahrávanie až v 2k vám zaručí tie najlepšie zábery z ciest.

Ako vlastne autokamera funguje?

Autokamera je záznamové zariadenie, ktoré zaznamenáva dianie pred vozidlom (niektoré modely zaznamenávajú aj dianie za vozidlom). Kamera je navrhnutá tak, aby vás pri šoférovaní neobťažovala. Po nastúpení do auta a začatí jazdy nemusíte s autokamerou robiť nič. Po naštartovaní sa kamera automaticky zapne a začne nahrávať. Videozáznam sa následne ukladá do jednotlivých segmentov (1, 2, 3, alebo päť minútových v závislosti od vášho nastavenia).

Zaznamenávanie videa v slučke (cyklické nahrávanie)

Segmenty sa ukladajú do pamäte zariadnenia. Po zaplnení pamäte sa automaticky začnú vymazávať staré záznamy, aby bolo dostatok miesta pre tie aktuálne. Dnešné kamery do auta disponujú veľkým množstvom nastavení a príslušenstva. Každá kamera, ktorú sme testovali obsahovala slovenský manuál a nestretli sme sa s neprehľadným menu. Nastavenie kamery sa tak stane jednoduchým doslova pre každého.

Aké funkcie majú autokamery?

GPS – Vybrané modely obsahujú funkciu GPS. Autokamera má v sebe zabudovanú GPS anténu, pomocou ktorej získava aktuálne súradnice GPS. Informácie o polohe následne ukladá a vy si tak môžete neskôr zobraziť záznam trasy. Taktiež aj súradnice sú súčasťou každého video segmentu. To znamená, že pri prehliadaní jednotlivých videí budete vedieť, kde došlo k záznamu.

G senzor – Ide o senzor, ktorý zaznamenáva náhlu zmenu pohybu a to najmä pri prudkom brzdení, alebo pri náraze. Niektoré modely obsahujú aj G senzor, ktorý je možné nastaviť počas parkovacieho režimu. Čo to znamená? Znamená to že autokamera bude v “pohotovosti” počas toho, ako parkujete. V prípade, že do vášho auta niekto narazí sa spustí na základe podnetu z G senzora záznam. Budete tak mať dôkazový materiál o škodovej udalosti.

Automatické zapnutie a vypnutie – Autokamera sa sama zapne po naštartovaní a začne nahrávať, po vypnutí zapaľovania sa zase vypne. Táto funkcia je samozrejmosťou u každej kamery do auta.

Informácie o radaroch – Prémiové modely obsahujú aj funkciu, ktorá vás upozorní na radar. Ako je to možné? Kamera má v sebe zabudované informácie o umiestnení fotoradarov. Na základe vašej polohy z GPS budete upozornení, že sa blížite k radaru. Táto funkcia vás upozorní len na statické radary a databázu radarov je možné bezplatne aktualizovať. Ak budete svoju kameru do auta využívať len na Slovensku je vám táto funkcia zbytočná. Na Slovensku je počet statických fotoradarov (zatiaľ) minimálny.

Napájací kábel – Väčšina modelov disponuje dlhým napájacím káblom. Dĺžka kábla je dôležitá kvôli tomu, že samotné ukrytie kábla prebieha od spätného zrkadla cez stĺpik až k elektrickej zásuvke. Prípadne sa napája priamo do poistkovej skrinky.

Segmentové nahrávanie – Prítomnosť tejto funkcie u autokamier je samozrejmosťou. Videozáznam z jazdy je ukladaný do jednotlivých segmentov, pričom ich dĺžku si môžete nastaviť. Po zaplnení pamäte sa automaticky začnú vymazávať najstaršie záznamy. Táto funkcia je pre autokamery špecifická.

Parkovací režim – Táto funkcia umožňuje vytváranie záznamov v prípade nárazu do vášho auta v prípade, že sa v aute nenachádzate. Zapnutie nahrávanie nastane na základe zaznamenania nárazu z G senzora. Je to výborná funkcia, objasnila už množstvo škodových udalostí pri ktorých vodič, ktorý škodovú udalosť spôsobil odišiel preč.

Podpora SD kariet – Dnes už každá kamera do auta podporuje micro SD karty. Niektorí výrobcovia dodávajú pamäťové karty k zariadeniam už pri kúpe, väčšinou však v balení kartu nenájdete. To však nie je žiaden problém – pamäťové micro SD karty sú v dnešnej dobe už lacná záležitosť.

Kamera v aute

Ktorá kamera do auta je najlepšia?

Aká by mala byť najlepšia kamera do auta?

Najlepšia kamera do auta by mala mať predovšetkým kvalitný video záznam. Všetky autokamery, ktoré prezentujeme majú výborné rozlíšenie. Od 1 280 x 720 až do 3 840 x 2 160 pixelov, to bohate stačí pre záznam jazdy. Chceme pre vás len to najlepšie, preto sme nezahrnuli do nášho testovania kamery s nižším rozlíšením.

Autokamera s predo-zadným nahrávaním

Prvé rozhodnutie, ktoré by ste mali urobiť pri výbere správnej autokamery. Musíte sa rozhodnúť či chcete kameru, ktorá zaznamenáva dianie len pred vozidlom. Existuje aj duálna kamera do auta – kamera má dva objektívy. Druhý sa umiestňuje za zadné sklo a zaznamenáva dianie za vozidlo.

Autokamera s nahrávaním vzadu

Kamera, ktorá zaznamenáva len dianie v pred je najbežnejším typom kamery do auta. Jej veľkou výhodou je jednoduchá montáž a demontáž, nevýhodou je to, že nebudete mať záznam zo zadu. Nárazy spôsobené nedobrzdením ostatných vozidiel tvoria asi 15% všetkých nehôd a škodových udalostí. Je len na vašom uvážení, či zvolíte duálnu kameru.

Montáž kamery do auta – ako na to?

Budete svoju autokameru používať každý deň a neplánujete ju často demontovať z čelného skla?  Odporúča sa umiestniť je za spätné zrkadlo. Tak vám nebude prekážať vo výhľade. Napájacie káble u väčšiny kamier majú od dvoch metrov vyššie a to úplne stačí. Napájací kábel umiestnite od kamery (od spätného zrkadla) cez priestor medzi sklom a strechou až k stĺpiku. Kábel potom pripojíte do elektrickej zásuvky, prípadne priamo do poistkovej skrinky. Takto nainštalovaná autokamera sa stane takmer neviditeľnou a čo je dôležité – nebude vám brániť vo výhľade na cestu.

4.6 (92%) 5 votes

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.